BIP Ośrodek Pomocy Społecznej Gminy Wizna

Biuletyn Informacji Publicznej

INFORMACJA DLA WSZYSTKICH RODZIN, KTÓRE CHCĄ WSPIERAĆ I POMAGAĆ TYM RODZINOM, KTÓRE Z RÓŻNYCH WZGLĘDÓW NIE RADZĄ SOBIE Z OBOWIĄZKIEM OPIEKI I WYCHOWANIA

Ośrodek Pomocy Społecznej w Wiźnie poszukuje rodzin chętnych do współpracy z rodzinami przeżywającymi trudności w zakresie opieki i wychowywania dzieci. Rodziny te to tzw. rodziny wspierające. Zadaniem rodziny wspierającej nie jest wyręczanie, lecz aktywna pomoc w przezwyciężaniu trudnych sytuacji w rodzinach tego wymagających. Formy pomocy mogą być bardzo różne, uzależnione od potrzeb oraz współpracy między zainteresowanymi. Dotyczyć one mogą:

Funkcja rodziny wspierającej może być powierzona osobom z bezpośredniego otoczenia dziecka (np. Sąsiedzi, dziadkowie, krewni, znajomi). Rodzinę wspierającą ustanawia wójt / burmistrz właściwy ze względu na miejsce zamieszkania rodziny wspierającej po uzyskaniu pozytywnej opinii kierownika ośrodka pomocy społecznej na podstawie przeprowadzonego przez pracownika socjalnego wywiadu środowiskowego. Z rodziną wspierającą podpisywane są umowy, na podstawie których rodziny wspierające uprawnione są do zwrotu kosztów związanych z udzielaniem wsparcia.

KTO MOŻE BYĆ RODZINĄ WSPIERAJĄCĄ

Pełnienie funkcji rodziny wspierającej może być powierzone osobom z bezpośredniego otoczenia dziecka.

Rodzinę ustanawia wójt właściwy ze względu na miejsce zamieszkania rodziny wspieranej po uzyskaniu pozytywnej opinii kierownika ośrodka pomocy społecznej wydanej na podstawie przeprowadzonego rodzinnego wywiadu środowiskowego.

Wywiad środowiskowy ma na celu sprawdzenie czy dana rodzina kwalifikuje się do bycia rodziną wspierającą. Z rodziną wspierającą zawierana jest umowa cywilnoprawna, która określa zasady zwrotu kosztów poniesionych z tytułu udzielanego wsparcia.

KTO NIE MOŻE BYĆ RODZINĄ WSPIERAJĄCĄ

Ustawodawca nie wskazuje minimalnych wymogów dla rodziny wspierającej wydaje się jednak, że:

- skazanie członka rodziny za przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego,

- nie wypełnianie obowiązku alimentacyjnego,

- odebranie władzy rodzicielskiej,

- problemy wychowawcze z własnymi dziećmi,

- brak stałego źródła utrzymania,

- stwierdzenie u członka rodziny uzależnienia od alkoholu,

- zaburzenia psychiczne itp.

- nie figurują w bazie danych Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym z dostępem ograniczonym,

wykluczają możliwość wskazania takiej rodziny jako rodziny wspierającej.

Osoby chętne do pełnienia funkcji rodziny wspierającej mogą zgłaszać swoją kandydaturę do tutejszego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wiźnie.

 

Data powstania: środa, 27 lis 2024 15:10
Data opublikowania: środa, 27 lis 2024 15:23
Data edycji: środa, 27 lis 2024 15:24
Opublikował(a): Administrator
Zaakceptował(a): Administrator
Artykuł był czytany: 69 razy
Ilość edycji: 4